Proč si váš pes zamiluje čmuchací kobereček

Ať už tomu říkáme nose work, slídění, lovení nebo prostě jen čmuchání, je to vždy jedno a to samé – je to způsob, jakým pejsci používají svůj čumák, aby vyčenichali něco zajímavého nebo něco dobrého k snědku. Čmuchání spotřebuje také mnohem více energie než chůze/procházka a zároveň stimuluje výkon mozku. A aby si vaši miláčci mohli svoje čmuchání zdokonalovat i v teple domova, vznikl bláznivě vypadající vynález – čmuchací kobereček. Tento čmuchací pomocník je vyrobený z proužků fleecové látky, které jsou pevně přivázány k plastové podložce. A rázem máte takový hustý „domácí trávník“, kam můžete schovávat granulky nebo dobrůtky, které váš pejsek miluje.

Proč pořídit pejskovi čmuchací kobereček?

Nos a mozek vašeho pejska byly stvořeny k lovu, sledování, norování a čmuchání. Prostě byly stvořeni k práci. Nose work nebo čmuchání je založené na přirozené touze čuchat a není lepší čas na zdokonalování než během jídla.

Čenichy pejsků mají 300 miliónů čichových receptorů, díky nimž cítí 10 000krát lépe než my.

A věděli jste, že 10 minut čmuchání se vyrovná půlhodinové procházce?

Takže když vašemu pejskovi pořídíte čmuchací kobereček, pronikáte do základních instinktů svého pejska, dáváte mu práci, unavíte ho a dopomůžete mu k psychické pohodě.

A jaké jsou další vyhody?

1. Díky tomu, že jsou granulky nebo pamlsky dobře ukryté, tak to pejskovi zabere nějaký čas, než je všechny vyčmuchá. Tím pádem nehltá a svojí porci dobrůtek si dosyta vychutná. Hltání není ničemu prospěšné a proto je lepší mu předejít, aby se váš pejsek vyvaroval zažívacím problémům.

2. Udržíte vašeho pejska mladého. Duševní stimulace udrží jeho mysl zdravou a jak je známo, zdravá mysl zvyšuje délku a kvalitu života.

3. Váš pejsek se unaví. Myšlení a řešení problémů jsou vyčerpávající. Jak říká staré přísloví: „Unavený pes, dobrý pes.“ A dobrý pes dostává pozitivní pozornost a má lepší pouto se svým majitelem, což je opravdu vše, co váš pes chce.

4. Udržíte jeho život zajímavým. Dokážete si představit nekonečné dny s nicneděláním? Zní to jako skvělý nápad na dovolenou, ale pokud by to byl celý váš život, bylo by to opravdu nudné. Používáním čmuchacího koberečku vnesete do denního režimu pejska něco nového, vyvoláte v něm zájem, bude se muset soustředit a hlavně ho to opravdu zaměstná a unaví. :-)

5. Čmuchací koberečky jsou i skvělým pomocníkem při zvládání separační úzkosti a jiných stresových situacích. 3-5 minut čmuchaní pomůže vrátit srdeční tep pejska do normálu, metabolizovat adrenalin a zmírnit úzkost a stres.

 

Video ukázka, jak kobreček funguje:

                                                                

Jak s čmuchacím koberečkem začít?

Jak se říká - „Žádný učený z nebe nespadl“ - to platí samozřejmě i u vašeho pejska. Je pravděpodobné, že ze začátku nebude vůbec tušit, co že to má vlastně dělat. Tento problém je hlavně u štěňátek, pro které je nové úplně všechno. Je potřeba pejskovi ukázat cestu. Ukažte pejskovi, ze na kobereček něco dáváte (granulky, pamlsky) a neschovávejte je příliš hluboko. Když je pejsek najde, zkuste dát hlouběji a takhle to opakujte. Potom už schovávejte poklady aniž by se pejsek díval a dejte mu kobereček se schovanými dobrůtkami.

Jakou velikost zvolit?

Čmuchací koberečky jsou vhodné pro pejsky všech věkových kategorií, ras, velikostí.

Máme 6 velikostí koberečků :

30x15cm - tato velikost je spíše "testovací".. jelikož je malá základna, je tam i podstatně méně třásní a kobereček není tak bohatý. Pokud váháte, doporučujeme spíše větší velikost.

30x30cm - doporučujeme pro nejmenší, malá a střední plemena – jezevčíci, jack russel teriér, yorkšír, kokršpaněl, apod.

45x30cm - tuto velikost doporučujeme pro střední plemena, případně pro dva pejsky menšího vzrůstu

60x30cm - vhodné pro velká plemena, nebo dva pejsky menšího a středního vzrůstu

45x45cm  - jsou vhodné pro velká plemena, případně pro více pejsků menšího vzrůstu

60x60cm - tato velikost potěší pořádného hafana, případně si v něm počmuchá více pejsků menšího a středního      vzrůstu

Samozřejmě nic nebrání tomu pořídit malému pejskovi větší kobereček a naopak velkému pejskovi menší kobereček, to už necháme na vás. :-)

Čmuchání pejska neomrzí nikdy, je to jedna z nejoblíbenějších činností našich čtyřnohých parťáků a čmuchací kobereček je skvělá věc, která ho může provázet celý jeho život. :-)

Neroztrhá pes čmuchací kobereček?

Často se setkáváme s reakcemi typu: „Ten náš by nečmuchal, ale trhal...“, atd., atd. Vždy je to o tom, co vašeho pejska necháte dělat. Jak jsme psali výše, je potřeba mu ukázat cestu, k čemu čmuchací kobereček slouží a zkoušet to tak dlouho, dokud sám aktivně nebude vyčmuchávat. Výrobou čmuchacích koberečků už se nějaký ten pátek zabýváme a zatím máme jen pozitivní ohlasy. Určitě doporučujeme nenechávat čmuchací kobereček jen tak volně ležet na podlaze, když v něm zrovna pejsek nemá čmuchat. Tím zajistíte, že se z něj nestane žvýkací kobereček. Vždy ale platí, že vy znáte svého pejska lépe než kdokoliv jiný. A třeba naše zkušenost je taková, že naše jezevčice Sindy si na něm i ráda ustele. :-)

Údržba čmuchacího koberečku

Nejlepší je ho jednou za čas hodit do pračky na 30° nebo 40°C a nechat volně uschnout.

Teď už víte všechno podstatné a stačí jen vybrat, který čmuchací kobereček bude pro Vašeho parťáka ten pravý ořechový. :-)

Ukázka našich čmuchačů

Video ukázka čmuchání

 

Záznamy nebyly nalezeny...